Цікаво
«Жінка без cраки – як село без церкви» – 200 висловів про дyпу зібрала Настя Мельниченко

Київська журналістка 29-річна Настя Мельниченко вже не один рік збирає давні українські народні вислови, в яких присутнє слово “cракa”. Каже, інтерес до обcценної лексики такої тематики в ній пробудила бабуся Ніна Данилівна Стеценко, яка частенько приправляла свою мову такими словами.

“Як і бабуся, зараз часто кажу “воно тобі так треба, як до cрaки карі очі!” у значенні “не до місця”. “Всраться і не жить ” вигукую, коли з чогось дивуюсь. “От cрaльня!” – кажу, коли бере досада. Ще бабця казала такі перли: “Тобі ото так шкода, як корові заднє коліно вcрать”, – тобто, “не шкода зовсім”.

Ще від неї записала таке: “жінка без cраки – як село без церкви”, “він такий, що я з ним на одному полі cрать не сіла б”, “в cраку годне”, “як не cрачка, то пердячка”, “як голодному cрать”, “як у борщ cрать” (про недоречність), “вcрись – а покорись”, “хто вcрався? – невістка”.

Реклама

Коли з’явився інтернет, стало простіше. Вислови про сраку почали присилати знайомі і друзі. Тепер маю в добірці більше двохсот перлів. Ось деякі з них:

Також читають: Made in UA! П’ять українських соцмереж, які варті вашої уваги

“Як півcраки з-за куща” – кажуть, коли щось погано видно чи зле виглядає.

“Вари cрако борщ, а я піду на солдатів дивиться” – коли щось неякісно роблено.

“В cраці був, гімно видів” – коли людина говорить про те, про що не має поняття.

“cери-пeрди-грійся” – коли щось не зроблено вчасно, а тепер хапаються, щоб швидше.

“Не хочеш cрать – не мучай cраку”.

“Як не гівно, то заcрана тріска”.

“Голою cракою по рапатій дошці” – значить, ніколи.

“Самотній, як палець в cраці”.

“Коханий – сім разів у cраку пропханий”.

“Як єсть, то й дупi честь, а як скупо, терпи, дyпо”.

“Хитра cрака пeрдить тихо, а смердить – на все село” – про бабів-пліткарок.

“Пішов, як за море cрати” – коли довго когось немає.

“Не плети гiвнo дівці в коси” – не наговорюй на чесну дівчину.

“Ах ти мocкаль в cраку граний!”.

“Щоб тя гiвнo доганяло” – щоб не було тобі спокою.

“Їсти – не cрати, можна почекати”.

“Гарна, як cрака навиворіт”.

“Cрав пес” – себто, ніц не вийде.

“Сидить, як cрака в гостях” – тихо.

“Пасує, як cраці фіранки”.

“Вcрайся, та не дайся” – так бабці на Львівщині вчили внучок боронити дівочу честь.

“Як приємно в полі cрати – розвиваютсья думки, вітер яйцями колише, жoпа нюхає квітки”.

Є навіть пісня про cраку: “Летить сова, летить сова кругом села, ручки-ножки підкорчила, хлопцям cраку вистерчила. А ви, хлопці, а ви, хлопці, не дивуйте, сову в cраку поцілуйте”.

Такі сороміцькі дражливі пісні виконували на Купала.

Також читають: 7 унікальних замків України, де не зустрінеш туристів

Чому тебе зацікавила ця лексика?

Вразило, що люди вважають ці вислови табуйованими. Cрака є, а слова люди бояться і соромляться. Я недавно на сайті етнографічної спільноти завела про це мову. Одна жінка відписує: “Я знаю цікавий вираз про cраку. Але не скажу. Бо я вихована”. Думаю: “Ви ж етнограф!” Дехто починає обурюватися, що це невиховано – мовляв, у мене проблеми в голові, що мене це цікавить.

Видавати ці вислови не збираюся. Колекціоную для себе. Шкодую, що не всі запам’ятовуються. Буває, крутиться в голові якийсь цілий день. Сьогодні крутиться: “Штани мої шаровари, ви ж мене шанували, а я вас усрав”.

Чим українська сороміцька лексика відрізняється від російської, польської?

Можна говорити про “aнaльний” характер української сорoміцької лексики, на відміну від “гeнiтального” забарвлення російської. Українцям не характерно матюкатися: “бл….ь”, “є….ать”, “х….ня”. У нас все через “cраку”.

Ще є третя група такої лексики – яка стосується богохульства. Її найбільше вживають у Польщі. Але навіть вислови про cраку українські – не лайливі. Просто хочуть сказати так, щоб смачно було – “гiмном заліпити”. Лайливих слів, пов’язаних зі сракою, все одно мало. Є, але вони скоріше добрі. У нас до cраки відносилися з повагою.

Ще сто років тому ця і подібна табуйована лексика була широко вживаною?

І ця, і пов’язана з ceксoм лексика була добре знана. Мене цікавило свого часу дитинство в історії – як виховували дітей раніше, з найдавніших часів, навіть з палеоліту. Мені потрапила до рук книжка Марка Грушевського “Дитина у віруваннях і звичаях українського народу” – перевидання 2006 року. Потім я знайшла перше видання – 1907-го.

Була вражена, що у другому виданні повикидали всі записи Грушевського про мiсячні і cтaтеві aкти. Думаю: “Що це таке?”. Почала Грушевського копати і виписувати ці його слова. Потім збирала фольклор. Їздила по експедціях і почала знаходити, як говорили про cтaтевий aкт раніше в народі.

Ми думаємо, що зовсім завуальовано – типу “бандурка”, “криниченьку копав”. Але були значно прозоріші вислови – зрозуміліші для сучасної людини. У нас же зараз поширена думка, що жінка-берегиня виростала у вишиваночці, потім сідала під іконою, брала в руки дитину, і все. Обурює, коли починають апелювати до моральності давньої. Фольклор нам каже зовсім інше.

Також читають: Що готує українцям медична реформа: топ-5 нововведень

“Смішно козі, що cрaка в грязі” – про сміх без причини. Записала на Донеччині. Наступні – з Полтавської і Черкаської областей:

“А гiмнa мерзлого не хочеш?” – про забаганки.

“Чого крутишся, як гiмно в ополонці?”

“Cрала, мазала, ліпила – не хватило кізяків”.

“А там того шумовиння, як на cраці ластовиння” – про інформацію, яку не можна перевірити. З Холмщини.

Загадка з Хмельниччини: “Маленьке, руденьке, а всякого пана з воза зсадить”. Гiмнo це. Ще там казали: “Теля в cраці, а баба довбнею маха” – коли хтось розводить паніку наперед.

З Яготинського району під Києвом порівняння “Cрака-кочерга” і приказка “Шукати в cраці шкварка” – це доколупуватися до чогось, придиратися.

“Cраку в жменю – і гайда” – Самбірський район, Львівщина.

Реклама

Реклама