Політика
Трагедія 18 травня: що потрібно знати про депортацію кримських татар
73 роки тому, 18 травня 1944 року розпочалася примусова депортація кримських татар з рідного Криму.

Виселення татар з півострова було ініційовано рішенням Державного комітету оборони СРСР. Кримськотатарський народ виганяли з дому, не давши досить часу на збори речей і вантажили у вагони для худоби, які прямували в Узбекистан і сусідні райони Казахстану і Таджикистану.

Офіційно депортація обґрунтовувалася фактами участі кримських татар у колабораціоністських формуваннях, що виступали на боці нацистської Німеччини під час Великої Вітчизняної війни, однак фактично з Криму гнали і тих, хто служив у червоній армії з сім’ями.

Сьогодні українському читачеві доступні дві знакові книги про депортацію і долю кримськотатарського народу.

Реклама

«Омріяний край» Лілі Хайд

Головна героїня книги — кримськотатарський дівчинка Сафінар, яка народилася вже за межами історичної батьківщини і виросла на розповідях про райське місце під назвою «Крим». Коли багаторічна мрія опинитися на рідній землі здійснилася, дівчинку чекало жорстоке розчарування: нова реальність поставилася до неї більш ніж вороже.

У книзі майстерно описані труднощі, з якими кримськотатарський народ зіткнувся при спробах повернутися додому.

«Мустафа Джемілєв Незламний» Аліма Алієва і Севгиль Мусаєвої

Алім Алієв і Севгиль Мусаєва — українські журналісти кримськотатарського походження. Обидва народилися в Узбекистані. У 1989 році їх сім’ї змогли повернутися на батьківщину, в Крим. Мустафа Джемілєв — національний лідер кримських татар, символ єднання депортованого народу і повернення його на рідну землю. Він присвятив своє життя боротьбі з системою, величезною репресивною махіною, пройшов радянські в’язниці, голодування, залякування — і переміг. Але анексія Криму 2014 розпочала новий виток випробувань.

Трагедію кримськотатарського народу розкривають і фільми режисера кримськотатарського походження Ахтема Сейтаблаєва.

«Хайтарма»

Художній фільм «Хайтарма» розповідає про трагічну дату в історії кримськотатарського народу — 18 травня 1944 року — сталінської депортації кримських татар. У центрі сюжету фільму — льотчик, двічі герой Радянського Союзу, Аметхан Султан. У травні 44-го року після звільнення Севастополя Аметхан йде у відпустку в рідну Алупку. На його очах 18 травня і починається депортація кримських татар.

«Чужа молитва»

Фільм розповідає історію молодої кримськотатарської дівчині, яка під час німецької окупації Бахчисарая врятувала життя 88 єврейським дітям.

Саїді — вихователька в притулку для татарських дітей-сиріт. До неї звертається за допомогою хлопець Іцхак, який разом з іншими дітьми-євреями ховається від фашистів. Перед дівчиною постає важка моральна дилема — допомогти дітям або, рятуючи власне життя, їм відмовити? Незважаючи на смертельну загрозу, дівчина бере під свій захист небезпечних вихованців і перетворює маленьких євреїв у татар — дає їм нові імена, вчить мови, звичаїв і молитов.

Прем’єрний показ «Чужої молитви» відбудеться сьогодні, 18 травня.

Культура кримськотатарського народу пронизана любов’ю до рідного півострову. Анексія українського Криму Росією стала для кримських татар другої трагедією після депортації. Це відбилося і в сучасній музичній культурі.

Симвлічними для багатьох кримських татар стали слова вірша Лілі Буджурової «Коли ми повернемося» про повернення депортованих народів додому.

Джерело.

Реклама

Реклама