Авто
Розплата за «євробляхи»: експерти розповіли, що загрожує українським автовласникам через рішення Литви

Влада Литви всерйоз взялася за проблему ввезених в Україну б/у автомобілів. Поки їх цікавить не порушення українських митних правил, а конкретні злочини, передбачені їхніми рідними кримінальними кодексами.

Видання UBR.ua розбиралося, чи така страшна загроза для українських власників автомобілів на єврономерах, коли їм варто чекати конфіскації машин і за яких обставин вони можуть потрапити до в’язниці.

«Згідно з литовським законодавством перевірка може проводитися виключно на території Литви. І зараз такі перевірки почалися. Поки переглядають страхові бази, але до вивчення компаній ще не приступали. А значить приводу для паніки поки немає — ніхто вилучати автомобілі зараз не може», — пояснив бізнес-консультант Сергій Креймер.

Реклама

За його словами, проблеми почнуться тоді, коли Литва візьметься за перевірки компаній, які використовувалися для незаконного ввезення автомобілів в Україну в режимі тимчасового ввезення. Зокрема, за схемою з фіктивним працевлаштуванням.

«Таким литовським компаніям будуть інкримінувати ухилення від сплати податків, підробку документів, порушення митного законодавства, фіктивне підприємництво. За результатами перевірок будуть заведені кримінальні справи на території Литовської республіки. І по кожному з перерахованих порушень ініціаторам схеми, тобто тим людям, на яких зареєстровані автомобілі в Литві, загрожує в’язниця строком від 5-ти років», — додав Креймер.

І уточнив, що після цього автомобілі, зареєстровані на таку компанію, будуть оголошені в міжнародний розшук. Спочатку по лінії Європолу, а потім, якщо митні органи України і Литви проведуть звірку баз, операція може бути розгорнута і в нашій країні.

Також читають: У Словаччині автобус із українськими заробітчанами потрапив у ДTП: є зaгuблий

Ось тоді-то власникам євроблях загрожує реальна, а не фейкова конфіскація і депортація автомобіля в Литву. Крім того, проти водіїв таких транспортних засобів можуть порушуватися кримінальні справи. І вже зовсім точно, їх будуть залучати до розслідування як свідків, пише видання.

Втім, реальних шансів сісти в литовську або польську в’язницю в українців, які володіють автомобілем на єврономерах, не так уже й багато. Навіть якщо людині інкримінують кримінальний злочин, Україна може відмовитися від екстрадиції, посилаючись на норми Конституції, пояснив адвокат, керуючий партнер юридичної фірми «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв.

Та й приводів для кримінального переслідування власників автомобілів на єврономерах або їх конфіскацію, за його словами, не так уже й багато. Вся справа в тому, що для оголошення в розшук автомобіля спочатку варто заручитися відповідною заявою власника автомобіля.

«Згідно з українськими законами, якщо автомобіль в’їхав на територію нашої країни, він апріорі вважається законним. Оскільки митниця, вивчивши всі документи, дала добро на його ввезення. Якщо з’являться реальні докази незаконного ввезення, всіх митників, які допустили в’їзд таких автомобілів до нас, потрібно залучати до відповідальності», — зауважив Можаєв.

У будь-якому випадку, каже експерт, Литві спочатку доведеться розібратися зі своїми шахраями, а вже потім братися за українців. Адже якщо ввезена до Литовської республіки машина, наприклад, з Австрії або Італії, була успішно поставлена ​​на облік на литовську компанію й отримала техпаспорт, порушення слід шукати на території Литви, а не на українській митниці.

Креймер вважає, що максимум ризиків у тих українців, хто ввозив евробляхи в Україну в режимі тимчасового ввезення. Оскільки за такою схемою всі дані власників вносяться в базу ДФС, а сама схема і близько не схожа на законну.

Також читають: В Україні можуть підвищити штрафи за порушення правил дорожнього руху

«Всі міфи про так зване тимчасове ввезення в режимі «вічного» транзиту будуть розвінчані кримінальними термінами за підробку документів. Оскільки в 99,9% випадків вони є липовими: довіреності, договори на працевлаштування — все», — розповів він.

«Втім, на сьогоднішній день про жодну конфіскацію, а тим більше про порушення кримінальних справ на українців, немає навіть мови. Поки власники автомобілів на литовських номерах можуть продовжувати пересуватися по українських дорогах, як і раніше. На початку Литві належить розібратися з організаторами схеми всередині своєї країни, а тільки потім братися за українських порушників. Правда, експерти попереджають, довго залишатися безкарною підробка документів не буде. Більше того, аналогічну литовську роботу вже починають і польські правоохоронці», — пише видання.

Реклама

Реклама