Політика
Рада зареєструвала законопроект про позбавлення громадянства: чого боятися українцям
13 березня Верховна Рада України зареєструвала законопроект про внесення змін у закон про громадянство. Проект, поданий президентом України Петром Порошенком і зазначений ним як невідкладний, за короткий час було розглянуто в профільному комітеті і включений до порядку денного парламенту.

Законодавчий акт передбачає внесення змін у чинний Закон України «Про громадянство». Зокрема, якщо він буде прийнятий і вступить в силу, українці, які отримують громадянство іншої країни, будуть автоматично позбавлятися українського.

Поки голосування Верховної Ради за проектом ще не відбулося, але критики законодавчий акт зібрав вже чимало. Його противники наголошують, що такі норми – це удар по українській діаспорі у всіх країнах світу, а це, за різними оцінками, від п’яти до семи мільйонів осіб. Крім того, в зоні ризику можуть виявитися і жителі прикордонних сіл в Україні, мають паспорта сусідніх країн, повідомляє «Сьогодні».

Також читають: МВФ відклав виділення траншу Україні: причини та наслідки

Реклама

У пояснювальній записці до проекту закону № 6175 «Про внесення змін до закону України «Про громадянство України» щодо реалізації права на зміну громадянства» зазначається, що чинний Закон України «Про громадянство України» передбачає, що однією з підстав для втрати громадянства України є добровільне набуття повнолітньою людиною громадянства іншої країни. При цьому, дієвий механізм, який дозволив би запобігти випадкам подвійного громадянства, на законодавчому рівні відсутнє. Так, Закон «Про громадянство України» передбачає, що громадянин України, який має громадянство іншої держави, у правових відносинах з Україною вважається громадянином тільки України.

При цьому, наголошується в записці, той факт, що громадяни України, зокрема ті, які перебувають на публічній службі, мають громадянство іншої країни, створює певні ризики для національної безпеки України. У зв’язку з цим, автори проекту закону пропонують удосконалити механізм, який дозволить уникнути подвійного громадянства українців.

Зокрема, запропоновані зміни передбачають, що, якщо громадянин України добровільно набув громадянство іншої країни, то він автоматично надав згоду на припинення громадянства України. Протягом шести місяців після того, як ці зміни наберуть чинності, українці повинні відмовитися від подвійного громадянства, інакше втратять українське.

Також читають: Пікантні фото нової голови палацу культури в Маріуполі обурили соцмережі

Крім того, проект закону стосується і іноземців, що отримали українське громадянство – у них є місяць, щоб відмовитися від паспорта іншої країни і 10 днів для того, щоб письмово повідомити про це уповноважений орган.

Додаткові підстави для втрати українського громадянства, які передбачає проект закону – голосування на виборах у іншій країні або виконання обов’язків громадянина іншої країни, що може бути підтверджено даними реєстрів, органів місцевого самоврядування іншої країни і т. д. Також підставою може стати використання паспорта іншої країни під час проходження прикордонного контролю при в’їзді або виїзді з України або на території України, якщо це було зафіксовано посадовою особою.

Крім того, якщо протягом двох років після отримання громадянства України людина не подала уповноваженим органам документ іншої держави, що підтверджує відмову від громадянства цієї країни, вона теж може позбутися українського паспорта.

Ключовим аспектом цього проекту закону є добровільне набуття громадянства іншої країни. Але, наприклад, добровільним не вважається отримання подвійного громадянства дитиною за фактом народження або за фактом усиновлення іноземцями, а також отримання другого громадянства при вступі у шлюб з громадянином іншої країни.

Втім, норма Конституції України про заборону подвійного громадянства не є абсолютною. За словами кандидата юридичних наук, професора кафедри Вісконсинського Міжнародного Університету (США) в Україні, доцента кафедри Європейського університету Сергія Панасюка, станом на сьогодні Україна не «за», але і але не 100% «проти» наявності у громадянина України паспорта іншої країни.

Також читають: Ціну на електроенергію в Україні вирішили збільшити замість планованого зниження

«Звичайно, ви можете втратити громадянство України у разі свідомих і добровільних дій, спрямованих на отримання громадянства іншої країни. Але тільки якщо це підпише президент України і ви не станете після цього особою без громадянства»,- вважає він.

Ст. 4 Конституції України говорить: «В Україні існує єдине громадянство. Підстави для набуття і виходу з громадянства України визначаються законом». Принцип «єдиного громадянства» деталізується в ст. 2 Закону України «Про громадянство України»: «Принцип єдиного громадянства – громадянства держави Україна – виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України». Таким чином, пояснює Панасюк, не може бути громадянства Київської, Луганської або Одеської області, передбачено тільки єдине громадянство України.

Автори проекту закону 6175 уточнюють, що подвійне громадянство українців створює певні ризики для національної безпеки країни, зокрема, це стосується тих, хто перебуває на публічній службі. Втім, це питання вже врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» — держслужбовцям не може стати людина з подвійним громадянством. Якщо чиновник отримав другий паспорт, перебуваючи на держслужбі, він повинен бути звільнений.

Представники української діаспори вважають, що законопроект № 6175 зачіпає сферу людський прав. Як зазначає викладач НаУКМА та УКУ Михайло Винницький, за останні 25 років з різних причин з України емігрували сотні тисяч людей, зберігши, при цьому, українське громадянство. Для цих людей, вважає Вінницький, паспорт України – це ідентифікаційний маркер, який зараз у них можуть забрати.

Також читають: Скрипін обматюкав Тетяну Чорновол в ефірі (відео)

За словами представника української діаспори співзасновник мережі Global Ukrainians Віолетти Москалу, питання з позбавленням громадянства може торкнутися близько п’яти мільйонів українців, хоча точну кількість тих, хто виїхав з країни не встановлено. При цьому, за словами директора Українсько-ізраїльського Інституту стратегічних досліджень імені Голді Меїр Альберта Фельдмана, таких людей – більше семи мільйонів.

На цей момент у парламенті зареєстровано кілька альтернативних проектів законів. Втім, законодавча ініціатива президента позначена як невідкладна.

Тим часом, багато великих організацій, які представляють інтереси української діаспори в різних країнах, такі як Global Ukraine, українсько-американська організація «Razom for Ukraine», Canada – Ukraine International Assistance Fund, Євромайдан-Варшава, Українська всесвітня координаційна рада, Світовий Конгрес українців, закликали відкликати внесені президентом проект закону і створити комісію для публічного експертного та громадського обговорення питань, що стосуються подвійного громадянства.

Джерело.

Реклама

Реклама