Економіка
Прощання з дрібними грошима: НБУ запропонував припинити карбування 1, 2, 5 і 25 копійок

Найдрібніші монети перестали відігравати суттєву роль в розрахунках населення за товари та послуги

Національний банк України (НБУ) розглядає можливість оптимізації обігу монет дрібних номіналів. Про це повідомляє прес-служба регулятора.

Так, НБУ пропонує припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок.

Реклама

«Всі ці номінали розмінних монет залишатимуться в обігу. Проте надалі готівковий обіг не поповнюватиметься новими монетами зазначених номіналів (додатковим випуском)», – повідомляється на сайті НБУ з посиланням на проект рішення, оприлюднений для громадського обговорення.

У Нацбанку пояснили, що монети номіналами 1-5 копійок перестали відігравати суттєву роль в розрахунках населення за товари та послуги. А ось припинення карбування монети стане наслідком – при відсутності монет номіналами 1-5 копійок 25 копійок не розмінюватимуться 10 копійками.

Також читають: Курс валют на 16 листопада: євро знову суттєво подорожчав

При цьому також пропонується встановити правила округлення загальної суми покупки в чеку в разі відсутності монет і у покупця, і у продавця:

• сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

• сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

«У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами», – пояснили в НБУ і порадили вказувати в чеках загальні суми до округлення і після нього, використовуючи механізм знижок – це не потребуватиме додаткових витрат на перепрограмування РРО.

При безготівкових розрахунках округлення не здійснюватиметься.

Нацбанк підкреслює, що рішення ще остаточно не прийнято і обговорюватиметься з громадськістю.

За даними регулятора, на сьогодні в обігу перебуває 12,9 млрд шт. монет, в тому числі номіналами:

1 коп. – 2,4 млрд. шт.;

2 коп. – 1,4 млрд. шт.;

5 коп. – 1,9 млрд шт.;

10 коп. – 3,8 млрд шт.;

25 коп. – 1,7 млрд шт.;

50 коп. – 1,2 млрд шт.;

1 грн – 0,5 млрд шт.

Також читають: 25 грудня в Україні стане вихідним

Тобто, найбільше в обороті перебуває монет номіналом 1 копійка і 10 копійок.

Нацбанк також проаналізував міжнародний досвід вирішення проблем зі зверненням дрібних номіналів і виділив два шляхи:

• одномоментне вилучення з обігу монет дрібних номіналів (монети перестають бути засобом платежу, можливий великий резонанс від заходу, значна кількість монет надходить до центрального банку щодня, виникає проблема їх знищення);

• припинення карбування монет з поступовим виведенням їх з обігу (легкість у впровадженні, добровільна основа, процес вилучення довше, монети звертаються як засіб платежу, немає проблеми знищення).

Нагадаємо, ще на початку вересня в НБУ чітко заявили, що не підуть першим шляхом і не вилучатимуть копійки з обігу. Водночас, в НБУ запевнили, що робота над питаннями оптимізації номінального ряду банкнот здійснюється постійно.

Реклама

Реклама