Економіка
Нові ЖКГ-правила і підвищення стипендій: що змінилося для українців за тиждень

Верховна Рада схвалила закон про пріватізціі, а Міністерство економіки вирішило розширити антиросійські санкції

Введення нових правил в сфері комунальних послуг і закон про приватизацію стали найбільш обговорюваними економічними темами тижня, що минає. Однак важливими віхами також стали санкції проти російських компаній і перерахунок українських стипендій. Залишився в фокусі уваги українців і перерахунок пенсій, передає «Сегодня«

1. Закон «Про житлово-комунальні послуги»

Реклама

Верховна Рада України 9 листопада під другому читанні і в цілому ухвалила законопроект №1581-д, спрямований на демонополізацію ринку житлово-комунальних послуг. Документ спрямований на реалізацію раніше прийнятого закону про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку. Згідно з ним, ЖЕКи повинні позбутися монополії на ринку надання комунальних послуг.

Документом запроваджується типовий договір на управління будинком, який передбачає прозорий поділ тарифу із зазначенням розміру плати за комунальні послуги та плати за послуги з управління. також документ регулює відносини між споживачами і постачальниками комунальних послуг, в тому числі питання встановлення лічильників і оцінки якості надання комунальних послуг.

Законопроект також позбавляє місцеві органи влади права встановлювати тарифи на ряд послуг, які виділяються з комплексу послуг ЖКГ і плата за які формує загальний тариф по обслуговуванню багатоквартирних будинків.

Якщо говорити про конкретні речі, одним з найважливіших нововведень стало введення пені за кожен день прострочення оплати послуг ЖКГ з 1 січня 2019 року. Розмір пені складе одну соту відсотка за кожен день прострочення з дати, коли закінчився термін оплати.

2. Приватизація по-новому

У четвер, 9 листопада, Верховна Рада в першому читанні підтримала урядовий законопроект №7066 «Про приватизацію державної власності». Документ передбачає регулювання приватизації одним законом замість семи.

Також передбачено поділ об’єктів приватизації на дві групи (замість п’яти за нинішніми законами): велика приватизація і мала приватизація. Критерій поділу — великим держпідприємством буде вважатися компанія, вартість активів якої перевищує 250 млн грн.

Відповідно до закону, об’єкти великої приватизації тепер будуть продаватися з залученням інвестиційного радника — одного з інвестиційних банків зі світовою репутацією. А об’єкти малої приватизації чекає продаж через систему ProZorro.

Крім того, замість п’яти процедур приватизації пропонується залишити дві — аукціон і викуп.

3. Підвищення стипендій

Кабінет міністрів спільно з Міністерством фінансів, Міністерством освіти і науки та іншими відомствами 8 листопада прйиняв рішення про підвищення стипендій студентам.
Стипендії перерахують з 1 листопада, підвищення складе 18% і торкнеться, як академічних, так і соціальних виплат учням вузів.

Так, академічна стипендія складе:

• для учнів ПТУ — 490 грн;

• для студентів вузів I-II рівня акредитації, які навчаються на молодшого спеціаліста або бакалавра: звичайна — 980 грн, підвищена — 1250 грн;

• для студентів вузів III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються на бакалавра, спеціаліста або магістра: звичайна — 1300 грн, підвищена — 1660 грн.

Соціальна стипендія:

• для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також тих, хто залишився без батьків в період навчання у віці 18-23 років, в ПТУ — 1180 грн, у вузах — 2360 грн;

• для інших осіб, які мають відповідні пільги, в ПТУ — 450 грн, у вузах III акредитації — 890 грн, у вузах III-IV акредитації, наукових установах — 1180 грн.

4. «Недораховані» пенсії

Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко заявив, що від багатьох вчених і державних службовців надійшли скарги на те, що їм не перерахували пенсії. За словами Розенка, справа в тому, що такі категорії населення отримують пенсії за спецзаконами, а не за законом про соціальне страхування.

«Таким людям слід звернутися до Пенсійного фонду України та прорахувати доцільність переходу зі спеціальною пенсії на звичайну пенсію. Звичайна пенсія зараз може бути значно вище, ніж колишня наукова пенсія або пенсія державного службовця», — заявив віце-прем’єр.

До слова, в Національній банку України (НБУ) за підсумками зустрічі його керівництва з експертами прийшли до висновку, що прийнята в Україні пенсійна реформа не вирішила всіх проблемних питань функціонування пенсійної системи. В НБУ наполягають, що в Україні необхідно запустити накопичувальну систему пенсійного страхування з початку 2019 року.

5. Санкції проти РФ

Україна ввела санкції проти 18 російських компаній. Рішення ухвалило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за запитом Служби безпеки України (СБУ). Санкції введено стосовно компаній «за проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки».

Згідно з документами, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України для фігурантів списку вступить в силу через 40 днів — 9 грудня 2017 року.

Реклама

Реклама