Економіка
Нові газові тарифи: скільки заплатять українці з плитами і котлами

З 1 квітня 2017 року українцям доведеться окремо оплачувати послуги з розподілу і транспортування природного газу. Однак суми в квитанціях для домогосподарств із газовим котлом або тільки з газовою плитою будуть істотно відрізнятися.

Про це написав заступник голови департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк на своїй сторінці в Facebook.

Газова плита

Експерт зазначає, що з 1 квітня ця плата для побутових споживачів, які користуються тільки газовою плитою, зросте в середньому в чотири-вісім разів. Але її збільшення стане різним для кожного облгазу і, крім усього, буде залежати від наявності або відсутності в конкретному будинку приладу обліку.

Реклама

Варіант 1. У споживача встановлений лічильник газу типорозміру G1,6 і він споживає близько 17 куб. м/місяць (середнє значення по Україні у таких споживачів у 2015 році)

Варіант 2. У споживача не встановлено лічильник газу, і споживання газу йому нараховують за чинною нормою 4,4 куб. м/місяць на людину для сім’ї з трьох членів (загальне споживання 13,2 куб. м/місяць)

Також читають: У МОЗ пояснили, як отримати безкоштовні ліки за програмою “Доступні ліки” вже з 1 квітня

Газовий котел

Що стосується споживачів, будинки яких обладнані газовим котлом, то їхня абонплата також буде збільшуватися пропорційно обсягам споживання і типорозміру лічильника. Однак в цьому випадку зростання витрат буде менш відчутним, ніж для громадян, які користуються тільки газовими плитами.

За словами Хабатюка, найбільш поширеними типорозмірами лічильників в Україні є G4 і G6, а обсяги споживання блакитного палива для обігріву приміщення можуть коливатися в межах 800-3000 куб. м на рік.

При невеликих обсягах споживання (до 800 куб. м за рік, що характерно для опалення квартири) витрати істотно зростуть — в середньому в 2,3 рази для G4 і в 3,8 рази для G8.

При середніх обсягах споживання газу 1500-2000 куб. м за рік з лічильником G4 плата в середньому буде порівнянна з тією, що була до 1 квітня (хоча для кожного облгазу ситуація може істотно відрізнятися — можливо як збільшення, так і зменшення плати. Але вже за наявності лічильника G6 із цими ж обсягами споживання плата зросте в середньому в 1,8 рази.

При великих обсягах споживання (понад 2500 куб. м на рік) із лічильником G4 в більшості випадків, за підрахунками експерта, плата істотно зменшиться. А при аналогічному споживанні з лічильником G6 в середньому плата буде порівнянна з тією, що була до 1 квітня (але, знову таки, слід враховувати відмінності ситуації в різних облгазах).

Що далі

Хабатюк наголосив, що нововведення щодо тарифів на розподіл, яке вступить в силу з 1 квітня, — це тільки перше підвищення із запланованих трьох етапів, які повинні бути реалізовані в перехідний період (до 2021 року).

Більш того, з часом аналогічну систему впровадять і на оптовому ринку електричної енергії, що спричинить за собою серйозні наслідки для більшості побутових споживачів.

«Є проблема несинхронности змін на пов’язаних ринках — газу і електроенергії. Ці зміни мало вплинуть на споживачів з обсягами споживання 2000 куб. м і більше (опалення будинків), але сильно вплинуть на споживачів з газовими плитами. В умовах відсутності абонплати за електроенергію газ втратить привабливість і буде значна мотивація газ відключити. Але потім маятник зробить коливання в іншу сторону (абонплати за електроенергію), і витрати знову наблизяться, але повернення не буде, тому що зворотний вхідний квиток на газ дорогий», — пояснив Хабатюк.

Згідно з його прогнозом, такий розвиток подій найближчим часом стане причиною скорочення кількості абонентів з плитою, зростання споживання електроенергії та відключення «сплячих» газових абонентів, які мають альтернативні джерела для опалення.

У свою чергу, екс-член НКРЕКП Андрій Герус зазначив, що затверджені регулятором зміни слід було б вводити в дію не зараз, а як мінімум через рік, оскільки вони абсолютно не відповідають інтересам тих споживачів, які почали переходити на альтернативні джерела енергії.

Також читають: Опублікований список безкоштовних ліків, які з квітня можна отримати в аптеці

«Зараз є тисячі домогосподарств, які крім газового котла встановили твердопаливний і тому газом користуються мало. Але абонплату платитимуть по повній. За цей час споживачі могли б підготуватися — хтось відмовитися від газу взагалі, хтось зменшити свою потужність на меншу (зменшити абонплату)», — вважає експерт.

Ще однією категорією громадян, по яких вдарить спішне рішення НКРЕКП, на думку, Геруса, є споживачі, які відмовилися від централізованого опалення на користь газового, як це сталося в Ужгороді. Таким чином, їхні квитанції різко збільшаться на 150-250 гривень.

Він також звернув увагу на те, що розмір абонплати повинен бути справедливим для тих, хто споживає блакитне паливо максимально економно. Герус переконаний, що в період встановлення ринкових тарифів на газ абонплата для звичайних громадян повинна бути мінімальною і відповідати принципу «менше спожив — менше заплатив».

Джерело.

Реклама

Реклама