Політика
На українців чекає загальне декларування: по кому «вдарить» новий закон

Уряд планує розпочати контроль за доходами та витратами всіх українців. Ця пропозиція міститься у Середньостроковому плані пріоритетних дій уряду до 2020 року», оприлюдненому Кабміном днями, повідомляє «Сьогодні».

Економісти говорять, що мова йде про давню ідею «нульового декларування», яке існує з 2016 року для чиновників високого рангу.

Тепер декларування доходів хочуть зробити обов’язковим для всіх українців, що мають доходи (зарплати, пенсії, стипендії, гонорари, прибуток від бізнесу, дивіденди тощо) з метою контролю їх відповідності витрат.

Реклама

Головна мета нововведення — детінізація економіки і поповнення держбюджету, однак, на думку експертів, є сумніви, що його можна впровадити швидко і недорого.

У 2017 році планується розробити проект закону про загальне декларування для фізичних осіб та податкового контролю з використанням непрямих методів за відповідністю доходів витрат.

Після прийняття закону має бути впроваджена автоматизована система моніторингу (е-система) «доходи-витрати», а податківці отримають право на використання непрямих методів контролю (доступ до банківських рахунків, опитування сусідів та інших).

«Це один з інструментів детінізації економіки країни і протидії розмиванню податкової бази», — уточнили в прес-службі.

Голова комітету ВР з податкової та митної політики Ніна Південця розповіла журналістам, що вводити ідею загального декларування доходів і витрат необхідно, але воно повинно бути добровільним. «Ідею поголовної декларування я не підтримую, так як діючі норми про декларування доходів достатні. А витрати повинні контролювати фіскальні органи. У переважної більшості громадян немає одноразових витрат, що перевищують 50 тис. грн, які вже враховуються податківцями, тому змушувати всю країну подавати щорічні декларації — безглуздо».

Якщо закон про загальне декларування набуде чинності, то кожен повнолітній громадянин повинен буде за підсумками року подавати декларацію в електронному вигляді про свої доходи та витрати. Тобто масова подача декларацій може початися у 2019 році за підсумками 2018-го. Декларації перевірить ГФС, і якщо сума витрат людину за рік перевищить суму доходів, що його попросять пояснити джерела походження грошей.

Також читають: Тривожна заява МЗС. Росія готова до повномасштабного вторгнення в Україну

«До задокументованих у «нульову» декларацію доходів попередніх періодів питань не буде, — розповів нам президент Украналітцентра Олександр Охріменко. — Якщо декларант не зможе пояснити, де він взяв гроші на купівлю дорогих товарів, з нього стягнуть штраф за ухилення від сплати податків в розмірі 10% від прихованої суми і ще 19,5% (18% — прибутковий і 1,5% — військовий податки).

Поки законопроект не розроблено, з цієї причини неясно, яка мінімальна сума витрат буде підлягати декларуванню. Але і Охріменко, економіст Іван Нікітченко припускають, що це — 50 тис. грн. Тобто витрати на купівлю продуктів декларувати не треба. «Це логічно, адже діє ліміт на готівкові розрахунки в 50 тис. грн, всі витрати вище цієї суми вже моніторяться», — уточнив Нікітченко.

Охріменко каже, що загальне декларування ударить по великих зарплат «у конвертах» — від 5 тис. і більше. Їх стане просто невигідно отримувати, так як все одно доведеться платити податки і штрафи при купівлі дорогих товарів й послуг — житла, автомобілів, турів за кордон.

«Це можна назвати європейською нормою життя. Але якщо бізнес стане платити зарплату «по-білому», це зменшить її на розмір сплаченого ЄСВ», — вважає Охріменко.

Але вводити нововведення треба поступово: спершу для працюючих за наймом, потім для самозайнятих, потім для інших, щоб уникнути хаосу. Також потрібно технічний супровід декларантів — наприклад, для пенсіонерів та малозабезпечених.

А Нікітченко впевнений, що замість декларування можна просто знизити ліміт готівкових покупок, наприклад, до 10 тис. грн. І додає: «А ось які витрати знадобляться, щоб запускати декларування мільйонів людей і перевіряти ці дані, поки навіть порахувати не можна».

Джерело.

Реклама

Реклама