Економіка
Курс подолає нову психологічну позначку: що буде з доларом в Україні восени

В Україні закінчився традиційний період зміцнення гривні: курс долара росте вже кілька тижнів поспіль. За оцінками аналітиків, в наступному місяці гривня може переступити чергову «психологічну позначку» і опуститися нижче 28 грн / $. Однак приводів для паніки немає. Помірне подорожчання долара закладено і в державному бюджеті, і в прогнозах Національного банку. Якщо переговори з МВФ пройдуть вдало, зниження гривні кардинально на зростання цін не вплине.

Долар росте, але ситуація під контролем

В Україні курс долара 20 серпня досяг 27,89 грн/$ (довідкові дані НБУ). Це рекордна за останні кілька місяців відмітка. Економісти пояснюють: причин для такої тенденції кілька. Так, за словами експерта Міжнародного центру перспективних дослідження Єгора Кияна, зараз Україна повертає борги по випущеним іноземним облігаціях. Фактично, країна брала кредити, а зараз повинна повертати їх з відсотками. Крім того, ситуація у світовій економіці залишається складною.

Реклама

Торгові війни між США і ЄС погано відбиваються і на Україні, зазначає Киян. Один з основних

джерел валютних поповнень — експортна виручка від продажу сировини. Ціни на сировинних ринках знижуються, в результаті в країну приходить менше валюти. У той же час старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуб додає: на курс гривні впливає і подорожчання долара на світових ринках, глобальний вихід інвесторів з ризикових активів, включаючи країни з ринками, що формуються (до них відноситься і Україна).

Девальвацію національної валюти також пояснили і в Національному банку. Там відзначають сезонне зростання попиту на долари. Чим більше в Україні купують валюту, тим дорожче вона продається. Зараз імпортери запасаються доларами, щоб підготуватися до активного сезону. «Позначається сезонне збільшення попиту з боку імпортерів енергоресурсів, яким потрібна валюта для розрахунків за газ і за нафтопродукти (для раннього початку збору врожаю) і з боку імпортерів товарів і послуг споживчого напряму (електроніка, продукти харчування, туризм тощо», — пояснює регулятор.

Крім того, чиновники називають ще один фактор — настрої на ринку. Очікуючи на девальвацію, учасники ринку починають менше продавати і більше купувати. А це в свою чергу тільки загострює ситуацію.

Однак в НБУ впевнені, що причин для хвилювань немає. Аграрії і металурги (вони забезпечують основну кількість експортної виручки) досить активно продають на українському валютному ринку долари. Тому чекати різкої девальвації не варто. Щоб «згладити» падіння, Нацбанк виходить на ринок і продає долари зі своїх ресурсів. Зараз в «загашниках» НБУ — $17,9 млрд. Цих коштів цілком вистачить, щоб обслуговувати зовнішні борги і утримувати курс долара.

Що буде з курсом долара восени

Долар через тиждень буде торгуватися поблизу 28,2-28,3 грн, а готівковий долар в банках може подорожчати до 28,0/28,4 грн, вважає Вадим Іосуб. При цьому на початку осені курс національної валюти, за оцінками аналітика, може бути близько 28,5 грн / $.

Такий же прогноз озвучує і Єгор Киян. «Я думаю, що теоретично, без формули, яка базується на минулих тенденціях, курс в наступному місяці не перевищуватиме 28,5 грн / $. Якщо впаде національна валюта сильніше, це погано позначиться на населенні, але може бути плюсом для наших експортерів» , — зазначив експерт.

Варто відзначити, що раніше в бюджетній резолюції на цей рік уряд прогнозував курс долара до грудня на рівні близько 30 грн / $. У той же час в наступному році за оцінками уряду середній курс може досягти 30,5 грн / $. Фактично, це більш ніж на 2,5 грн більше діючої ціни гривні. Якби національна валюта не девальвувала, виконання бюджету країни опинилося б під загрозою. Чим дорожче долар, тим вище бюджетні надходження від експорту і кредитів.

Реклама

Реклама