Кримінал
Чого боявся СРСР: розкриті нові подробиці вбuвcтвa Кеннеді

Національний архів США за розпорядженням президента Дональда Трампа опублікував майже 3 тисячі документів про вбuвcтвo президента Джона Кеннеді в 1963 році.

В цілому 2891 матеріал доступний на сайті агентства.

Трамп аргументував своє рішення тим, що суспільство заслуговує найповнішої інформації про вбuвcтвo. Однак з міркувань національної безпеки глава США доручив внести правки в певні файли, «що необхідно для того, щоб уникнути шкоди військовій обороні, розвідувальним операціям, правоохоронним органам або зовнішній політиці».

Реклама

Очікується, що ще кілька тисяч документів будуть опубліковані до кінця квітня 2018 року.

При цьому в розсекречених матеріалах виявили значний «радянський слід» у справі про вбuвcтвo 35-го президента США.

Як повідомляє «РІА Новини», в одному з документів розповідається, що Лі Харві Освальд, який вважається вбuвцeю Кеннеді, за два місяці до злочину під час візиту в Мехіко спілкувався з радянським дипломатом, який, за даними американської розвідки, був співробітником КДБ.

«Згідно з перехопленим дзвінком із Мехіко, Лі Освальд 28 вересня 1963 був у радянському посольстві і говорив з консулом Валерієм Володимировичем Костіковим. Про це стало відомо, коли Освальд подзвонив у радянське посольство першого жовтня і ламаною російською назвався по імені, заявив про вищевказану зустріч і запитав охоронця, який відповів на дзвінок, чи було щось нове «щодо телеграми до Вашингтона». Охоронець перевірив і сказав Освальду, що запит відправлено, але нічого ще не отримано», — сказано в матеріалі.

Також читають: Вбuвcтвo водія BlaBlaCar: суд виніс вердикт обвинуваченому

Згідно з матеріалами розвідки, телефони радянського посольства в Мехіко в той період прослуховувалися американськими спецслужбами. Припущень про те, що Освальд був якось пов’язаний з Комітетом держбезпеки або КДБ був причетний до вбuвcтвa Кеннеді, у документі немає.

Версія про «радянський слід» у вбuвcтвi Кеннеді розглядалася американською владою поряд з безліччю інших, але, згідно з офіційними документами, не знайшла підтвердження.

Крім того, в розсекреченому документі ФБР від 1966 року йдеться, що керівництво СРСР вважало вбuвcтвo Кеннеді змовою, не виключаючи причетність тодішнього віце-президента Ліндона Джонсона.

За даними джерела ФБР у резидентурі КДБ у Нью-Йорку, в 1965 році радянські розвідники отримали завдання розробляти інформацію про Джонсона, його особистість, біографію, особистих друзів, сім’ї і про всіх, хто його підтримує.

«Наше джерело додало, що в інструкціях із Москви говорилося, що «наразі» КДБ володіє даними, які нібито показують, що президент Джонсон був відповідальний за вбuвcтвo покійного президента Джона Кеннеді. Штаб-квартира КГБ дала зрозуміти, що в світлі цієї інформації радянському уряду було необхідно знати про те, які особисті стосунки президента Джонсона з сім’єю Кеннеді, особливо президента Джонсона з (братами президента — ред.) Робертом і Тедом Кеннеді», — йдеться в документі Бюро, підписаному його тодішнім директором Едгаром Гувером.

Інше джерело, яке перебувало в СРСР, сказало ФБР ще в 1963 році, що керівництво Комуністичної партії Радянського Союзу вважало вбuвcтвo результатом внутрішньої змови в США.

«Відповідно до нашого джерела, офіційні особи КПРС вважали, що мала місце добре організована змова з боку «ультраправих» у США, щоб влаштувати «переворот». Схоже, що вони були переконані, що вбuвcтвo не було справою однієї людини, але стало результатом ретельно спланованої кампанії, в якій грали роль кілька людей», — йдеться в документі.

Також читають: Поліцейський розповів про свідчення Зайцевої у перші хвилини після ДTП у Харкові

Відзначається, що в Москві допускали, що змовники розраховували зіграти на антикомуністичних почуттях у США, щоб потім використовувати це для припинення переговорів із Радянським Союзом, напасти на Кубу і потім влаштувати вiйнy.

«Радянські офіційні особи боялися, що під час відсутності лідера якийсь безвідповідальний генерал у США може запустити рaкeту в бік Радянського Союзу. Крім того, радянські офіційні особи вважали, що лише схиблені могли вважати відповідальними за вбuвcтвo «ліві» сили, тобто Комуністичну партію США…», — йдеться в доповіді.

Також із розсекречених документів стало відомо, що провінційна британська газета Cambridge News за 25 хвилин до вбuвcтва Кеннеді отримала інформацію про «великі новини» зі США.

У доповідній записці заступника директора ФБР Джеймса Енглтон на ім’я глави відомства сказано, що британська служба безпеки (MI-5) повідомила, що тоді репортерові газети зателефонував невідомий і порадив зв’язатися з американським посольством у Лондоні «в зв’язку з якимись важливими звістками».

35-й президент США Джон Кеннеді був yбuтuй пocтрiлoм у голову 22 листопада 1963 року в Далласі, коли їхав зі своєю дружиною Жаклін по Елм-Стріт. Слідство прийшло до висновку, що вбuвcтвo було скоєно злoчинцeм-одинаком Лі Харві Освальдом, проте ця версія ставиться під сумнів у суспільстві.

Також читають: Зaмax на Мосійчука: з’явилось відео вuбyxy

Сам Освальд, заарештований за підозрою у вбuвcтві, був зacтрeлений через два дні в поліцейській дільниці жителем Далласа Джеком Рубі, який також згодом пoмeр у в’язниці.

Як відомо, в 1992 році Конгрес США прийняв закон про те, що матеріали щодо вбuвcтва Кеннеді можуть бути розсекречені через 25 років — 26 жовтня 2017. Деякі документи були додані до цього архіву через десятиліття після вбuвcтва президента.

Реклама

Реклама